Журналист е диагноза, не професия

сряда, 10 декември 2014 г.

Будна надежда

Mилена Димитрова
Полина Тодорова

Около 600 души в България са в т. нар. будна кома. Всяка година в това състояние изпадат около 20-30 души, съобщи председателят на сдружението "Алтернатива при будна кома" Тихомир Георгиев, чиято дъщеря успява да излезе от нея и днес все още се възстановява. Официални данни колко са тези пациенти у нас няма, защото здравното министерство е спряло събирането на такива. „Те нямат и желание да го възстановят, защото ще излезе наяве, че тези хора се увеличават лавинообразно”, посочва Георгиев.

Лечение
Лечението, поето от здравната каса, е само 3 месеца и спира в момента, в който пациентът излезе от интензивното отделение. След това грижите за него поемат изцяло близките му. След изписването му от болница, разходите на семействата възлизат между 3 000 и 6000 лева на месец. Голяма част от тези средства отиват за рехабилитация.

Мануела
Един от хората в будна кома, след чийто случай реално се заговори за проблемите на пациентите в подобно състояние е Мануела Горсова, която 7 години е прикована към леглото. „Тук няма ден и нощ, няма работен и почивен ден. Грижите са денонощни, поне ако искаш детето ти да живее“, сподели пред „Телеграф“ нейният баща Красимир Горсов. Момичето, която вече е на 24 години, изпадна в будна кома след зверската катастрофа, причинена от Максим Стависки. На 5 август 2007 г. двукратният световен шампион по фигурно пързаляне навлезе с джипа си „Хамър" в насрещното движение и се удари в други две коли. От раните си на път за болницата почина 24-годишният шофьор на единия автомобил Петър Петров, а Мануела Горсова, пътувала в другата кола, вече седем години е в състояние на будна кома. За нея неотлъчно и денонощно се грижат двамата й родители. Семейството на Мануела преживя и истинска съдебна одисея, докато успее да осъди спортиста, макар и условно. В един етап от процеса срещу Стависки се стигна дори и до абсурда Мануела да бъде осъдена да плати разноски по делото срещу спортиста. В момента семейството на момичето се изправя и пред друг проблем – оказва се, че присъденото обезщетение по делото е в блокираната банка КТБ. Въпреки всички кошмари, през които преминава близките на момичето, те не се оставят да влязат в капана на отчаянието. В това се заключва и отговорът на Красимир Горсов на въпроса какво би казал на всички останали родители в неговата ситуация: „Имат ли някаква друга причина освен децата си да са живи – защото аз и майка й нямаме. Мануела е единственото, което имаме...“.

Найден
Друг случай на будна кома е този на Найден Йосифов, който повече от година е в това състояние. До трагедията се стигна след взрива на газова бутилка в китайски ресторант в центъра на София срещу Руската църква. Обвиняеми за случилото обаче все още няма. Сега грижите за Найден са 24 часа в денонощието. Той се храни през корема чрез специална система, като приема само пасирана храна чрез спринцовка. Вода задължително му се дава на всеки час, обяснява Николай, който е брат близнак на Найден и един от хората, който е неотлъчно до него.
„Обръщаме го, за да не получи рани от залежаването. Раздвижваме го постоянно. Специалисти му правят рехабилитация. Храним го по 6 пъти на ден. Вечер ставаме през час” разказва Николай за грижите, които семейството полага. Никой лекар не наблюдава състоянието му. „Обучиха ни как да се грижим за него преди да го изпишат“, посочва съпругата на Найден Станимира. Само лекарствата на болния излизат 1000-1500 лева на месец. Отделно му се дават хранителни добавки. Нито един от медикаментите, нужни за лечението му, обаче не се поема от НЗОК. „Питахме една клиника в Израел, където искат 1600 долара на ден, за да му направят изследвания и да кажат до каква степен могат да му помогнат“, споделя жената. Тази сума обаче е непосилна за семейството. За нуждите на Найден е осигурено специално легло благодарение на предаването „Предай нататък”. Рехабилитаторите Анна Атанасова, Диляна Цветанова, Антон Ненов и Пресиян Христов напълно безвъзмездно помагат на младия мъж в будна кома. В момента Станимира е в майчинство. Няколко дни след трагедията с мъжа й тя разбира, че бременна, а през април се ражда дъщеричката им.

Шокът идва след изписването

Следболничното лечение се оказва голям проблем за близките на хората в будна кома, категоричен е доц. д-р Красимир Генов, началник на неврологичната клиника във ВМА. Той е един от малкото специалисти, които следят от близко множеството подобни случаи у нас и се среща ежедневно със семействата на пациентите в такова състояние. „Проблемът е какво се случва след болницата – защото докато ние се грижим за пациентите, близките им са спокойни. След изписването им, обаче настъпва големият шок“, изтъква д-р Генов, допълвайки, че в един момент те трябва да поемат изцяло грижи като хранене, аспирация, подаване на кислород, рехабилитация, почистване, предпазване на различни инфекции. По думите на специалиста по-дългото стоене в болница би било дори опасно за хората в будна кома, защото те на практика са почти без имунитет, който би могъл да пребори множеството вътрешноболнични инфекции. „Затова именно трябва да има обучение на близките, когато болните биват изведени от болницата – трябва да може да им се покаже как се храни през сонда, как се сменя катетър, как изцяло да се обгрижват роднините им“, посочи доц. Генов. Не по-малък проблем е и психологическата грижа за близките на пострадалите. Оказва се, че много често след сблъсъка с нелекия живот, който ги чака, семействата на хората в будна кома се разпадат. Особено голям е проблемът извън големите градове – там близките често не са наясно какви медикаменти да прилагат на болните, как да ги хранят, в провинцията липсват и достатъчно рехабилитатори и кинезитерапевти, разказа д-р Генов.

Няма коментари:

Публикуване на коментар