Журналист е диагноза, не професия

понеделник, 1 септември 2014 г.

800 грама човечност

Всички мъртвородени деца или бебета, родени с тегло под 800 грама, които не са успели да оцелеят три дни след раждането си, ще бъдат определяни за биологичен отпадък и изгаряни. Опечалените им родители не биха могли да погребат децата си, защото те нямат право на акт на раждане и на смъртен акт. Черната практика продължава от години у нас, но съвсем наскоро беше „бетонирана“ с нова наредба, приета в последните дни от мандата на ексздравния министър д-р Таня Андреева. Така още десетки мъртви деца ще влязат в графата „биологичен отпадък“ и чиновници ще определят границата на човечността. У нас тя започва някъде към 800-ия грам.


Наредба
В края на юли беше обнародвана новата наредба за утвърждаване на медицински стандарт „Акушерство и гинекология“. Документът завишава критериите за завършване на бременността чрез „раждане“, като понятието вече ще се отнася за плод с телесно тегло над 800 грама и навършени 26 гестационни седмици от бременността. За да се водят „родени“ бебета под 800 грама, те трябва да оцелеят три дни. Според досегашната наредба критериите едно бебе да бъде смятано за живородено бяха следните - признаци на кръвна циркулация, тегло над 600 грама и/или навършени 22 гестационни седмици. Ако те бяха изпълнени, детето получаваше акт за раждане и ЕГН. Ако нещата се развиеха фатално и детето починеше, родителите можеха да изискат и смъртен акт, с който да погребат или кремират рожбата си. С разписаните и приети промени обаче бебе, родено с тегло под 800 грама и преди навършени 26 г.с., не се счита за живородено, ако то не е оцеляло три дни. Така на практика пред закона бебето не е съществувало никога и съответно родителите му не се получават никакви документи. Друга промяна, залегнала в новия документ, е отпадането на критерия „жизнеспособност“. В предната наредба фигурираше текст, според който „потенциална жизнеспособност" е теоретична способност на плода да води извънутробен живот“, ако при преждевременно раждане за него се полагат високоспециализирани неонатологични грижи в пълен обем. В новата наредба обаче тази дефиниция изобщо не фигурира.

Майки
Новите изисквания в стандарта предизвикаха гнева на стотици родители. „С новата наредба има много проблеми, най-големият от които е завишаването на критериите“, коментира д-р Бояна Петкова, основател на фондация "Макове за Мери“. Организацията оказва помощ на родители, преживели тежката загуба, и се бори за законодателни промени, които да им дадат право да се сбогуват с децата си. От там настояват за изменения в Закона за гражданската регистрация, които да позволят това. „На практика с новата наредба много родители, загубили детето си, не биха могли да го погребат или кремират, защото то ще се води абортен плод, а не човешко същество“, коментира д-р Петкова. Тя допълни, че променената наредба създава и огромно поле за спекулации. „И сега много родители се терзаят дали децата им в действителност са починали и какво се е случило с тях, а с новите критерии подобни притеснения ще се задълбочат“, посочи тя.

Икономия
В обширен коментар в сайта на организацията Бояна, която също е загубила дете, предполага и че зад завишаването на критериите в наредбата стоят и чисто икономически интереси. Тя припомня, че неонатологичните клинични пътеки са сред най-високо дотираните в педиатрията и дава пример с медикамента сърфактант, който се прилага на почти всички недоносени бебета с тегло под 1500 грама с цел „разгъване” на белите дробове. Само един флакон от него е на стойност около 1200 лв. „Тази нормативна уредба създава несигурност в обществото и поражда съмнения – независимо оправдани ли са те или не“, категорична е още д-р Петкова, допълвайки, че не е редно възможността за злоупотреба с човешкия живот, дори и хипотетична, да бъде нормативно регламентирана. Друга причина за промяната според може да бъде желанието да се подобрят показателите за неонатална смъртност, според които сме на едно от челните места в ЕС. Тъй като бебетата, които не преживяват до третото денонощие след раждането, ще бъдат отразявани като "абортен плод", а не като починали деца, се очаква тези показатели драстично да се подобрят.

Моето бебе
„Докато лежах на количката в болничния коридор, помолих една минаваща акушерка да ми я донесе”, разказва една от жените, загубили рожбата си, пожелала анонимност. „Нищо, че е мъртва, аз имах огромна нужда да я гушна, да я прилаская. Толкова време чаках да се срещнем, че сега не можех да я пусна да си отиде, без да сме се запознали. Акушерката каза, че бебето вече е долу в хладилника, но ще види какво може да се направи. След още половин час на количката помолих дежурната лекарка. Тя категорично ми отказа. Била съм прекалено разстроена. Няколко акушерки и санитарки минаха да ме „успокоят“, че ще си имам други бебета. Но аз не исках друго в този момент, исках това бебе. Поне за малко. Не се случи. На следващия ден ми обясниха, че бебето е пратено за аутопсия и няма никакъв начин да ми го дадат, дори за малко. Казах си нищо, след това ще си я взема, за да я погреба, както е редно да изпратиш близък човек. Но когато попитах какъв е редът, разбрах, че и това няма как да стане. Щом бебето се води мъртвородено и няма акт за раждане, не може да му се издаде и смъртен акт. А без смъртен акт не мога да го погреба. За властите тя е просто биологичен отпадък и толкова. Опитах чрез разни познати, но отново ударих на камък. Отпадък. Не просто моето мъртво бебе, а някакъв боклук. Накрая се отказах, не бях в състояние да се боря със системата”....

От здравното министерство коментираха казуса с обяснението, че медицинският стандарт не е нормативният акт, който определя възможностите за погребение на мъртвородени деца или абортирани плодове. Този проблем може да се реши с промяна в Закона за гражданската регистрация, в който се предвижда гражданска регистрация само на живородените деца. Мъртвородените се съобщават в ЕСГРАОН, но не получават ЕГН, което възпрепятства да бъдат погребани, обясниха от МЗ. От там бяха категорични, че изискванията в новата наредба не променят медицинското поведение и прилагането на медицински грижи по отношение на преждевременно настъпили раждания или аборти. Променят се само медицинските критерии, при които се прави гражданската регистрация на децата. Няма случаи, при които да се изваждат деца от кувьозите преди да е необходимо, независимо от теглото и гестационната възраст, уверяват още от МЗ. Според сметките на ведомството родените бебета под 800 гр са незначителен брой, като голяма част от тях са мъртвородени или трудно преживяват въпреки интензивното лечение, което се прилага. Те са родени предимно в 23-24 г.с., с изключителна незрялост на всички органи и системи, с висок риск за увреждане на централната нервна система, очите и белите дробове, поради незавършеното анатомично развитие на тези важни органи. Това е една от причините за високата смъртност и евентуалната тежка заболеваемост на преживялите.

Над 300 бебета в „черната” графа
Над 300 бебета попадат в категорията биологичен отпадък според новата наредба. От справка на здравното министерство става ясно, че мъртвородените дечица през изминалата година у нас са 338. От тях най-много са тези с тегло под килограм – 107. Недоносените бебета, тоест тези с тегло между 2 500 и 2 000 грама, са 64.

Материалът е публикуван с леки корекции във в-к „Телеграф”.

Няма коментари:

Публикуване на коментар